Tarih : 12.02.2024 - 06:06

Alışverişte Sevgililer Günü hareketliliği

14 Şubat Sevgililer Günü için hazırlıklar, satış cirolarına yansımaya başladı. BMD Başkanı Sinan Öncel, Sevgililer günü için hediyelik satışlarının haftalık cirolara ortalama yüzde 20 – 25 katkı getireceğini belirtti. IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara da ocak ayına göre verilen sipariş sayısında yüzde 35’lik artış olmasını beklediklerini söyledi. Bu dönemde en çok talep gören kategoriler ise kıyafet, takı ve kozmetik ürünleri oldu.

14 Şubat Sevgililer Günü haftasında markalar hem mağazalarda hem de online satışlarda indirimler ve kampanyalar yapıyor. Bu dönemde en çok indirim yapılan kalemler; pırlanta ve kuyumculuk, kozmetik, tekstil ve hazır giyim, ayakkabı ve çanta, saat, küçük ev aletleri, teknolojik ürün ve aksesuvarlar olarak öne çıkıyor. Şubat ayının en yoğun satışları da Sevgililer Günü döneminde yapılıyor.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Sevgililer Günü’nün perakende sektörüne ve ekonomiye  canlılık kazandırdığını belirterek, “Anneler ve Babalar Günü kadar olmamakla birlikte Sevgililer Günü hediyelik alışverişiyle perakende sektörüne canlılık kazandırıyor. Bizim Sevgililer Günü alışverişinin perakendeye etkisi konusunda özel bir çalışmamız yok. Ancak önceki yıllardaki deneyimlerimizden 14 Şubat haftasında kuyumculuk, elektronik eşya ve kozmetik ürünlerinin satışlarında önemli artış olduğunu biliyoruz. 14 Şubat günü ise çiçek satışları ile restoran ve konaklama harcamaları yüzde 100’e varan oranlarda artıyor. Sevgililer Günü alışverişinin organize perakendenin genelindeki haftalık ciroya ise ortalama yüzde 20–25 civarında katkı yapmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

GÜNÜN YORUMU

55 yıldır medya dünyasındayım. Yazılı ve görsel basında bütün kademelerde görev yaptım. Ekonomide doğru analiz en büyük şiarım.

Üye Olun

Kısa Yollar