Tarih : 24.03.2023 - 04:57

Yellen: Daha fazla adım atmaya hazırız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan kriz sonrası mevduatların güvenliği için gerekirse daha fazlasını yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Yellen dün ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmadan farklı olarak bankacılık sektörünün istikrarı için daha fazla adım atabileceklerini söyledi.

Yellen, 2024 mali yılı bütçe teklifi ve ekonomik görünümüne ilişkin ABD Temsilciler Meclisi'nin Mali Hizmetler ve Genel Kamu Ödenekleri Alt Komitesi'nde düzenlenen oturuma katıldı.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflası sonrası bulaşıcılığı önlemek için hızlı biçimde önemli araçlar kullandıklarını kaydeden Yellen “Bu araçları yeniden kullanabiliriz. Gerekirse ilave adımlar da atmaya hazırız” değerlendirmesini yaptı.

Yellen dün 2024 mali yılı bütçe teklifine ilişkin ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada, tüm banka mevduatlarını sigortalamayı düşünmediklerini belirtmişti.

Yellen’ın söylemindeki değişiklik, krizin yayılma riskini önlemek ve finansal istikrarı sağlamak için Hazine’nin yeni acil aksiyonlara hazır olduğuna işaret ediyor.

GÜNÜN YORUMU

55 yıldır medya dünyasındayım. Yazılı ve görsel basında bütün kademelerde görev yaptım. Ekonomide doğru analiz en büyük şiarım.

Üye Olun

Kısa Yollar