Tarih : 20.11.2023 - 05:53

Zenginler de tasarruf yapıyor: Lüks tüketim azalıyor

Zenginlerin gözdesi olan lüks markalar düşen tüketici talebi nedeniyle büyümelerinden güç kaybediyor. Küresel ekonomideki yavaşlama lüks alışverişte ‘iki kere düşünme’ dönemini başlatırken Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya son dönemde ciddi bir ‘talepsizlikle’ karşı karşıya olduklarını, hem dünyada hem de Türkiye’de ekonomik ürünlerden sonra lüks ürünlerde de ciddi bir yavaşlama gördüklerini dile getirdi.

PANDEMİ sonrası satışları hızla yükselen lüks perakendede markalar, vites düşürüyor. Bünyesinde Louis Vuitton, Dior ve Tiffany gibi markalara sahip dünyanın en büyük lüks grubu LVMH; Gucci, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen gibi markaları bulunan Kering Grubu ve son olarak İngiliz lüks giyim markası Burberry... Hepsi de son dönemde küresel ekonomideki zayıf talepten etkilendi.

BASKI OLUŞTURUYOR

Ekonomik belirsizlik ve yüksek enflasyonun lüks ürünlere yönelik tüketici harcamalarını azaltması nedeniyle, lüks ürünlere olan talebin düşmesi dünya çapındaki şirketlerin üzerinde baskı oluşturuyor. Markalar da son günlerde kendi bünyelerindeki bazı ürünlere olan talebin ciddi derecede düştüğünü bunun da uzun süredir devam eden büyüme trendindeki yavaşlamada etkili olduğunu vurguluyor. Cartier’in sahibi Richemont’ın Yönetim Kurulu Başkanı Johann Rupert, ekonomik endişelerin arttığını ve lüks tüketimde büyümenin yavaşlayacağını vurgularken, çoğu lüks perakende devinin de yavaşlama beklentileri ile paralel olarak hisselerinde düşüşler görülüyor.

HAYAT PAHALILIĞI VURGUSU

Yatırım bankası RBC Capital Markets ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı analizde lüks perakendenin uzun dönem süren muhteşem büyümesini yavaşlatan etkenlere vurgu yaptı. Buna göre lüks markaların önemli bir müşteri kitlesi haline gelen Çin’deki talebin zayıflaması, pandemi sonrası biriken talebin harcamaya dönüşmesi ve bu motivasyonun artık azalması, küresel enflasyon ve hayat pahalılığına bağlı olarak tüketicilerin harcamalarında temkinli davranması ilk maddeler arasında. Analistlere göre lüks perakendedeki talep zayıflaması önümüzdeki çeyreklerde de kendini hissettirecek.

Burberry hisseleri talepte daralma beklentisiyle yüzde 9 düştü. Şirket raporunda “Talepte zayıflık sürerse hedeflerimizin gerisinde kalacağız” denildi.

GÜNÜN YORUMU

55 yıldır medya dünyasındayım. Yazılı ve görsel basında bütün kademelerde görev yaptım. Ekonomide doğru analiz en büyük şiarım.

Üye Olun

Kısa Yollar